Ładuję...
O nas

O nas

[Jezusa] to głosimy, zachęcając i ucząc każdego człowieka z całą mądrością, aby każdego człowieka okazać doskonałym w Chrystusie.

Kol 1:28, BT

O nas

Celem Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja jest propagowanie i okazywanie troski o dobro całego człowieka jako ducha, duszy i ciała. Oferujemy pomoc w rozwoju osobistym, w budowaniu relacji z innymi, w nawiązaniu i rozwijaniu więzi z Bogiem oraz w kształtowaniu pozytywnych przemian w rodzinie i w każdym miejscu wpływu w społeczeństwie. Działalność Fundacji obejmuje edukację na temat dbania o dobro całego człowieka i promowanie zdrowego stylu życia w oparciu o biblijną koncepcję człowieka.

Fundacja realizuje różnorodne projekty na rzecz osób indywidualnych, grup, wspólnot i organizacji. Mają one na celu pomoc w odkrywaniu celu i sensu życia oraz w poznawaniu Boga i Jego wyjątkowego planu dla życia każdego człowieka w Jezusie Chrystusie.

Program Fundacji realizowany jest poprzez następujące działy:

  • Instytut Poradnictwa Chrześcijańskiego
  • Czasopismo Nasze Inspiracje
  • Wydawnictwo Koinonia
  • Multimedia i Misja TV
  • Wspólnota Życie i Misja
  • Misja Polska-Izrael
  • Konferencje i inne wydarzenia cykliczne

Cele statutowe

Cel istnienia Fundacji zawarty został w jej nazwie: Życie i Misja. Hasło to zakłada integralność życia duchowego, psychicznego i fizycznego człowieka, życia opartego na fundamencie Pisma Świętego i osobistej relacji z Jezusem Chrystusem. W sposób praktyczny przekłada się to na pomoc jednostkom, grupom, wspólnotom czy instytucjom w działaniach na rzecz jednostki, rodziny, a w efekcie całego społeczeństwa.

Program działania Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja obejmuje pracę wśród dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn, małżeństw, rodzin, a także wśród różnych grup społecznych, w tym patologicznych poprzez:

  • prowadzenie działalności ewangelizacyjnej oraz misyjnej,
  • wzmacnianie i kształtowanie postaw zgodnych z autorytetem Pisma Świętego w wymiarze etyki i moralności,
  • prowadzenie poradnictwa chrześcijańskiego,
  • prowadzenie działalności prewencyjnej w dziedzinie patologii i chorób społecznych,
  • prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie książek, podręczników, czasopism oraz nośników multimedialnych,
  • organizowanie szkoleń, konferencji, koncertów, itp.,
  • wspieranie innych przedsięwzięć realizujących powyższe cele,
  • współpracę z osobami, instytucjami i organizacjami prowadzącymi podobną działalność.

Historia

Historia

Chrześcijańska Fundacja Życie i Misja została powołana do istnienia w 1990 roku, bezzwłocznie po zmianach politycznych w roku 1989. Tym samym jest jedną z pierwszych organizacji chrześcijańskich we współczesnej Polsce. Fundacja jest kontynuacją działalności ewangelizacyjnej i mentorskiej prowadzonej przez ponad 20 lat za Żelazną Kurtyną.

W 1974 roku w obrębie śląskiego środowiska akademickiego wyłoniła się silna, skonsolidowana grupa wierzących studentów. Zaczęli się regularnie spotykać, snując marzenia dotyczące przyszłości Polski. Ich wspólnym pragnieniem było promowanie w Polsce postaw zgodnych z nauczaniem Jezusa. Za swój cel przyjęli dotarcie do jak najszerszego grona osób, niezależnie od wieku i pochodzenia, z wieścią, że w Chrystusie znajduje się źródło znaczenia i odkupienia dla każdego człowieka.

To marzenie, zainspirowane przez Henryka Wieję, urzeczywistniło się poprzez misyjne zaangażowanie początkowo wąskiego grona studentów. W ciągu kolejnych lat grupa ta rozrosła się do około 350 współpracowników, spośród których wyłoniło się wielu utalentowanych liderów. Przejęli oni różnorodne dziedziny chrześcijańskiego zaangażowania na terenie całego kraju.

W dobie ustroju komunistycznego działalność tych młodych ludzi przebiegała pod patronatem kościoła luterańskiego. Zainicjowane zostały regularne spotkania i konferencje dla młodzieży. Wraz z przyjaciółmi i współpracownikami Henryk Wieja przekształcił luterańską konferencję pod nazwą Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie w międzywyznaniowe masowe przedsięwzięcie ewangelizacyjne. W latach od 1983 do 1993 konferencje te – pod przywództwem Henryka i Aliny Wieja – zaczęły intensywnie się rozwijać, angażując wykładowców światowej sławy, jak: Samuel Kamaleson, George Verwer, Ravi Zacharias, Luis Palau, Leighton Ford, Stuart Briscoe, Tony Campolo i wielu innych. Głównym celem było pozyskanie jak największej liczby ludzi dla Jezusa.

Początek demokracji w Polsce dał możliwość nowych form działania. 11 maja 1990 roku w Warszawie zarejestrowano Chrześcijańską Fundację Życie i Misja, co umożliwiło kontynuację i rozwinięcie dotychczasowej działalności w nowym wymiarze organizacyjnym. Przyjęcie niezależnej struktury formalnej pozwoliło na zatrudnienie pracowników, poszerzenie zakresu oddziaływania i rozwinięcie nowych form działań misyjnych.

W początkowym okresie siedziba Fundacji mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach. Od 1995 roku Fundacja Życie i Misja jest właścicielem obiektu wyremontowanego dzięki wielu ofiarodawcom, dysponującego zapleczem biurowym oraz salami spotkań dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Filozofia wyrażona w nazwie Fundacji wskazuje na życie, które jest ukierunkowane na Jezusa. Aby osiągnąć wytyczone cele w obrębie Fundacji wykształciły się różnorodne działy misyjne:

  • Misja Ewangelizacyjna Wśród Dzieci,
  • Misja Młodzieżowa,
  • Misja Kobieta Kobiecie,
  • Misja Małżeństwa Małżeństwom,
  • Roczny Kurs Biblijny,
  • Misja wśród Więźniów,
  • Ewangeliczna Misja Zagraniczna,
  • Szkolenie w Apologetyce Chrześcijańskiej,
  • Instytut Poradnictwa Chrześcijańskiego,
  • Konferencje dla liderów w Międzyświeciu,
  • Chrześcijańska Szkoła Dramy, Tańca i Pantomimy,
  • Wydawnictwo Koinonia,
  • czasopismo Nasze Inspiracje.

Po przekazaniu prowadzenia Tygodni Ewangelizacyjnych w Dzięgielowie w ręce Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, zaistniała potrzeba zorganizowania nowego typu konferencji – dla liderów chrześcijańskich. W latach 1995 – 2000 w Międzyświeciu odbyło się pięć konferencji dla chrześcijańskich przywódców i ich rodzin.

Na przestrzeni lat, niektóre z misji Chrześcijańskiej Fundacji Życie i Misja po osiągnięciu stabilnej struktury wewnętrznej, usamodzielniły się jako niezależne organizacje. Ewangeliczna Misja Zagraniczna od 1995 roku prowadzi własną działalność statutową pod nazwą Biblijne Stowarzyszenie Misyjne. Założona w 1991 r. Misja Wśród Więźniów, od roku 1998 funkcjonuje samodzielnie jako Chrześcijańskie Stowarzyszenie Pomocy Resocjalizacyjnej FILEO. Misja Ewangelizacyjna wśród Dzieci od roku 2003 kontynuuje swą działalność jako Chrześcijańskie Stowarzyszenie Miłość Edukacja Dojrzałość. Na początku 2006 r. usamodzielniła się również Chrześcijańska Szkoła Dramy. Wszystkie samodzielne misje współpracują ze sobą, wspierając w miarę możliwości wzajemną działalność.

Obecnie strategia rozwoju Fundacji polega na stopniowej specjalizacji i koncentracji działań przede wszystkim w celu szkolenia oraz wyposażania liderów i osób zaangażowanych w pracę nie tylko w Kościele, ale także bezpośrednio w społeczeństwie. Obejmuje to szkolenia i kursy edukacyjne z zakresu poradnictwa chrześcijańskiego, jak również działalność wydawniczą – promowanie literatury motywującej do pogłębiania osobistej relacji z Bogiem i pomagającej zastosować biblijne prawdy w wielu praktycznych sferach codziennego życia.